Życiodajne pszczoły i miód
15 kwietnia 2024 r.
W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbyła się III edycja sesji popularnonaukowej pod hasłem „Życiodajne pszczoły i miód”. Podczas sesji młodzież wysłuchała ciekawych wykładów, prelekcji i prezentacji. Pierwszy wykład „Rodzaje i właściwości miodu” poprowadził Roman Wyrwas – nauczyciel ZS1, a z zamiłowania pszczelarz. Opowiadał o odmianach miodu i skąd pszczelarz wie, jaki to rodzaj miodu. Wyjaśnił zebranym w jaki sposób otrzymać miód odmianowy i na jakie schorzenia pomaga dany rodzaj. Odpowiedział także na pytanie – czy miód powinien być płynny czy stały?
Następnie Iwona Piaścik – nauczycielka ZS1 wraz z trójką uczniów klasy czwartej technikum technologii żywności przedstawiła wyniki badań oceny i jakości miodów, które pozyskała z zaprzyjaźnionej pasieki. Uczniowie przedstawili wyniki badań tych miodów. Przebadali je pod względem fizycznym i chemicznym – okazało się, że wszystkie parametry badanych miodów były zgodne z normami. Następnie Łukasz Marcinkowski – nauczyciel ZS1 odpowiedział na pytanie – czy wosk to odpad czy cenny surowiec? Wyjaśnił zebranym skąd pochodzi wosk pszczeli oraz jaki jest jego skład. Przedstawił właściwości wosku i sposoby wykorzystania go przez pszczoły oraz przez ludzi. Następnie dwie uczennice klasy pierwszej technikum – klasy technik analityk, przedstawiły proces wykonania świec z wosku oraz końcowy efekt ich pracy – gotowe ozdobne świece. Kolejny i ostatni wykład był zaprezentowany w innej – wirtualnej formie.
Dr Maria Janicka z Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz wolontariuszka Instytutu Apidologii przygotowała wykład/prezentację „Las w kropli miodu, czyli rabaty z natury wspierające lokalne sieci pokarmowe”. Młodzież poznała założenia projektowania miododajnych ogrodów i rabat, w szczególności od czego zależą odwiedziny owadów na kwiatach, a przede wszystkim otrzymała gotową listę wskazówek, jak stworzyć pszczele pastwiska, miododajne ogrody i rabaty wspierające sieci zapyleń.
Uczniowie dziękują wszystkim prelegentom za profesjonalnie przeprowadzone prezentacje i wnikliwe podejście do tematu. Teraz już wiedzą – jakim skarbem jest MIÓD.
Źródło: Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku